Kdybych měla rubl pokaždé, když se z teplé filmové série stal nástroj ruské propagandy, měla bych 2 rubly. Což je asi 30 halířů. Ale taky je divný, že se to stalo 2x a 80 let od sebe. Tohle je článek o ironii života, válce, propagandě, depresi, zločinech válečných i fandomových, karmickým dluhu a o tom, že jsem takovej yaoi dinosarus, že si pamatuju jak lidi, co teď dělají pro Putina, shipovali Hetalii. #venting
"Měl Razumovský pravdu?" reklama na Majora Groma v Moskvě, 2024 |
Disclaimer: Tenhle článek byl asi 40x přepsán, protože jsem se při jeho psaní dostala do hrozné rabbit hole ruských fór a pak to celé mělo tak zmatenej morální kompas jako samotnej komix. Neručím za to, že cokoliv, co tady přečtete, bude dávat smysl. Všechny informace zároveň pochází z ruských zdrojů, takže nic z toho, co se dočtete, vlastně není pravda. Hlavně pokud čistě náhodou děláte pro BIS a SBU. A já čestně slibuji, že budu dále konzumovat jen BL z etických, přírodu-nezatěžujících zdrojů od lokálních farmářů.
Major Grom: The Game
Pokud nevíte, co je Major Grom a neviděli jste první film, tak si můžete přečíst mou recenzi z roku 2021, která sice není v mnoha bodech aktuální, ale rozhodně je o to vtipnější. A nebo nemusíte.
Major Grom je ruský BL. Specificky je to série akčních filmů podle stejnojmenné série komixů o policajtovi, Igoru Gromovi, co mlátí superzáporáky. A shodou náhod je nejvíc super ze všech záporáků Sergej Razumovský - což je nejvtipnější nomen omen se kterým se v moderním médiích setkáte, protože málo kdy narazíte na ruskou postavu, jejíž smysl v příběhu je, že všechny vysírá a je gay. Serža je mladý programátor a milionář, kterému se rozvinula schizofrenie a rozdvojená osobnost poté, co jeho přítel zemřel v Sýrii. Z bolesti z jeho ztráty si Serža vytvoří super-záporácké alterego Morového doktora a v převleku začne zabíjet zkorumpované ruské politiky, kteří financují válku v Sýrii.
Pravděpodobně máte spoustu otázek. Proč je to sakra záporák? Jak tohle v Rusku funguje? Jak mohl vyjít další díl? Odpověď je Ano. Zanechte naděje, kdo vstupujete.
Jsem zastáncem toho, že ne všechny série musí být dokončené. Třeba Vinland sága objektivně nepotřebuje víc než prolog. Ok, dobře. Pro puristy: nepotřebuje víc než 3 sezóny. Nebo Game of Thrones. Taky nepotřebuje víc než 3 sezóny. První díl Majora Groma je v podstatě poklad, protože v Rusku už nikdy nikdo nenatočí film o tom, že sexy verze Pavla Durova má takovej mentální kolaps z toho, že mu umřel jeho teplej wágnerovskej manžel, že zapálí Petrohrad. Možná si myslíte, že je cokoliv z tohohle nadsázka. Ne není.
Když jsem se doslechla, že budou neironicky točit The Game ark, tak jsem se zároveň dusila smíchy a trhala si vlasy. Tahle část komixu je totiž něco, co se hodně blbě točí v současném Rusku. I proto, že teď nikdo nenechá Rusy točit v Benátkách. ale vezmeme to postupně.
V komixu je The Game část, kdy Phobs, Anastázia Kim, přebrala většinu umělecké direkce a díky tomu je ten komix fakt krásnej. A taky má kanonickou prison rape scénu, protože Phobs je stará fudžoši. Pokud jste překvapení, tak jste neposlouchali pořádně. Major Grom byl vždycky a vždycky bude jediný ruský BL.
Následující část obsahuje spoilery z komixu. Vzhledem k tomu, že jsou v současnosti fanouškovské překlady a ruské stránky smazané a oficiální ruské e-vydání je za paywallem, tak si je nikdy nepřečtene.
Tohle není návrh. Tohle je rozkaz.
Tohle není návrh. Tohle je rozkaz.
The Game ark vyšel mezi lety 2014-2015 a nenavazuje přímo na události Plague Doctor, ale buďme upřímní - nikdo historii lidstva nikdy nikdo nečetl a neviděl Majora Groma kvůli majoru Gromovi. Takže stejně jako režiséři filmu můžeme těch 15 svazků mezi Doktorem a The Game ignorovat.
Sergeje vytáhne z vězení jeho přítel Oleg Volkov. Spolu utečou do Benátek, koupí si zámek a tam plánují pomstu na Igora Groma a jsou u toho hrozně teplí. Protože je komixový Serža neskutečná drama queen, tak se rozhodne podrobit Groma tomu nejstupnidnějšímu trestu, který je v nabídce TV tropes - nachystá mu 12 úkolů pro Asterixe s tím, že pokud je Grom nesplní, tak Serža vyhodí Petrohrad do vzduchu. Když je Grom zaměstnaný plněním úkolů, tak Sergej pochytá jeho přátele včetně jeho přítelkyně, poskládá z nich lidské šachy a začne je popravovat. Ano, přesně tím stylem jako v Harry Potterovi. Obecně je to čtení na podobné úrovni.
Hodí se poznamenat, že The Game začal vycházet přesně rok po ruském mediálním LGBT banu. Phobs to bylo celkem jedno a je jí to jedno dodnes. Vede to k vtipným situacím, kdy na tiskovkách a rozhovorech autoři tvrdí, že se některé věci (třeba ta infamous rejp scéna) v komixu nestaly, protože je tam Phobs prostě přidala jako fanservis v rámci své umělecké svobody. Je otázka kolik moci nad příběhem přesně měla, ale stopy její činnosti se nesou prakticky celým Seržovým arkem. The Game je totiž taky ta část komixu, kde se ukáže, že zaprvé, Razumovský trpí rozpolcenou osobností, která byla v Plague Doctor pouze naznačená. A zadruhé, jeho druhá osobnost není pravděpodobně pouze psychická nemoc, ale nadpřirozená entita. V několika snových sekvencích totiž Serža bojuje nejen proti svému alter-egu, ale i proti Kutkhovi, což je bůh známý z mytologie některých sibiřských kmenů. Což je v poměrně střízlivém Majoru Gromovi, kde nic nenaznačovalo přítomnost jakýchkoliv napřirozených entit, celkem zajímavý zvrat.
Je to pozvolný nájezd na další ark, The Time of Raven, kde Sergeje unese nějaký kult na Sibiř a pokusí se ho obětovat právě proto, aby vyvolali boha Kutkha. A tohle se tak nějak asi stane, když váš komix hijacknou yaoistky. Protože... přesně to se stalo.
Konec spoilerů z komixu
Bylo by super, kdyby to skončilo přímo tady. Ale neskončilo. A pokaždé když na to myslím, tak mám potřebu nechat se pobodat, abych cítila menší bolest. Ale vzhledem k tomu, že se moje první recenze příhodně netýkala politiky a historie tohohle fandomu, budu muset na chvíli odběhnout od tématu.
Smrt autora? Ale co takhle prostě jenom smrt?
Jak jsem zmiňovala ve článku u prvního dílu, tak Major Grom začal jako relativně podprůměrný ruský komix pod nakladatelstvím Bubble Comics. Původně na něm dělal dělal Arťom Gabreljanov (jako scénárista) a Konstantinem Tarasovem (kreslíř) a asi by se nedostali moc daleko přes první ark, kdyby za 1. Gabreljanov nebyl nepobaby a nemohl si svůj pet project vydávat na koleni, jak se mu zachtělo. A za 2. se do toho nevložila Anastázia Kim, kreslířka známá pod pseudem Phobs.
Phobs byla původně známá kvůli fanartům v Silmarillion slash fandomu. Ve skutečnosti ji spousta lidí zná ještě z doby před tím, kdy byla prašivej Hetalista a WWII fanartist, ale o tom později. Její obsese zrzavýma femboys byla tak známá, že ve chvíli, kdy začala na Majoru Gromovi pracovat, bylo všem jejím fanouškům naprosto jasné, proč přesně si vybrala tenhle komix, i když je to ruská good cop propaganda. Nic nemůže zastavit ženu s fetišem na zrzky od puče v komixovém vydavatelství. Později - shodou okolností právě v průběhu The Game arku - se k ní přidala Natalia Zajdová, známá jako Kay. Edit, 5. 11.: Kay už delší dobu vystupuje jako ftm, což mi uniklo. Kay pro změnu inkriminuje současná hyperobsese Childem z Genshin Impact. Ale kolem roku 2014 jste jeho jméno mohli vidět pod pornem na Dishonored a Dragon Age 2 -specificky pod Andersem. Musím říct, že ve chvíli, kdy jsem se dobrala k tomu, kdo přesně je zodpovědný za ten ark s Kutkhem, tak dostala jsem pár jumpscares.
Máme tady tedy komixové studio, kde jsou minimálně dva BL fanoušci s fixací na zrzavé teroristy. Skvělé.
Phobs a Kay překecaly Arťoma Gabreljanova, aby do story zařadil pár věcí které se jim líbili a později, aby je nechal dělat celej spin off o Razumovském. Gabreljanov neměl v podstatě jinou možnost, než na návrhy Phobs a Kay přistoupit, protože v té době už většina čtenářů četla komix právě kvůli tomu, že na něm dělaly ony. Jak jsem totiž už naznačila, první ark Majora Groma totiž vlastně nebyl vůbec úspěšný. Naopak byl kritizován jako pro-kremlinská propaganda. Což... vlastně byla.
Gabreljanov je synem Arama Ashotoviče Gabreljanova, což je ruský propagandista a majitel dezinformačního bulvárního deníku Life, generální ředitel televizního kanálu LifeNews a zakladatel News Media (prokremlinská mediální společnost). Některé scény v prvních dílech komixu odkazovaly na tehdejší ruské protesty proti vládě a stavěly protestující do pozice zoufalého, manipulovaného davu, který se nechává ovládat zrzavým Pavlem Durovem. A ta podobnost s reálnými situacemi v tehdejším Rusku nebyla náhodná, ale účelná, což Gabreljanov jedním dechem přiznával a druhým tvrdil, že Major Grom má být politicky neutrální a že se snaží primárně o nestrannost.
Bubble se za tyhle scény v prvním arku později oficiálně omluvilo s tím, že nechtěli dělat propagandu, "chtěli být jehom kontroverzní," ale jak jinak to chcete něco takového interpretovat.
Gabreljanov si naštěstí uvědomuje, alespoň do nějaké míry, že je jednoduše debil. Několikrát se distancoval od politických názorů svého otce, což by bylo asi validní, kdyby Bubble comics nebyl přímou součástí News Media holdingu. Ještě před válkou tvrdil, že jeho komixy mají mít politicky neutrální postoj, a pravděpodobně svoje okolí vysírá alibismem dodnes. Jeho politické názory zatím, pokud vím, nezmizely, ale co se týče příběhu, tak tam bohu nedostal na výběr. Ono to dává smysl, protože pokud váš komix značně vylepší, když se do něj přidá freestyle BL fanfikce na Saurona, tak máte vlastně jen dvě možnosti. Ustoupit davům, nebo se zabít.
Gabreljanov ustoupil. Hlavně proto, že je především populista a podnikatel a došlo mu, co davy chtějí. Dal poměrně velké svobody kreslířkám, které si do komixu přidávaly scény, jak se jim zachtělo. Většina z nich byla pochopitelně BL fuel, ale byla tam i zásadnější rozhodnutí. Například celá ta věc se Seržovou nadpřirozenou schizofrenií, vznikla tak, že Kay ukázal Gabreljanovi svůj obrázek Morgotha a Gabreljanov byl jakože "Jo, jo, to je super! Dej to tam!" Tohle mimochodem není nadsázka. Tohle se opravdu stalo. Ale upřímně, můžete spoustu mužů donutit ke spoustě věcem, jen tím že jim ukážete cool brnění. V tom Gabreljanov není sám.
Aby uspokojil čtenáře, kteří začali projevovat větší zájem o pokrokového Sergeje Razumovského než o konzervativního Groma, tak Gabreljanov se svým týmem postupně předělal jeho postavu z rozmazleného, bohatého spratka na relativně sympatický charakter geniálního sirotka, který se snaží změnit svět v lepší. Ačkoliv k tomu používá poměrně nekonvenční metody. Specificky terorismus. Protože je to přeci jenom záporák. Z původního konceptu Sergejovi tak už zůstalo jen jeho příjmení, které odkazuje na ruský imperiální a později také rakouský šlechtický rod ukrajinského původu. Taky specificky bych žádný podtext neviděla, ale jestli se vám chce, go wild.
Major Grom jako jediný ruský BL
V téhle části bych měla zdůraznit, proč je vůbec Major Grom tady na blogu. Sergej Razumovský je gay. Už Gabreljanov ho psal jako homosexuála, ačkoliv v jeho podání šlo o humorný gag a archetypické ztvárnění zhýralého excentrického záporáka. Sergejův vztah k Olegovi Volkovi je otevřený interpretacím a zanechaný v rovině fanservisu, ale pořád tady mluvíme o Rusku, takže jsem v tomhle ohledu benevolentní. Tiskovky Bubble sice opakovaně vypadají tak, že se na nich zapírá jakýkoliv homosexuální subtext, ale v podstatě všichni vědí, co dělá z Majora Groma tak úspěšný komix. Důkazem budiž fakt, že když v roce 2018 udělali aprílový vtípek o tom, že budou vydávat nový komix Serovolk (Serža/Volkov shipping name), tak to mělo takový ohlas, že nakonec fakt začali vydávat Чумной Доктор (Morový doktor).
Morový doktor, Natalia Zajdová |
Morový doktor má ženskou protagonistku, ale většina příběhu se soustředí na Seržu a Olega. Ti mají spoustu prostoru k fanservisu a krmení davů, ale co je důležitější, Gabreljanov pro tenhle komix konečně hodil rukama a vzdal se autorství. Píše ho Phobs a Natalia Vorontsová a kreslí ho Kay. Právě z toho důvodu je Чумной Доктор považován mnoha lidmi za BL, protože poté, co se vykopl Gabreljanov a s ním i aspekt Groma jako hlavního hrdiny, není důvod proč by ten komix zamýšlený jako BL nebyl. Všichni autoři mají osobní zájem na tom, aby Oleg a Serža dostali svůj cottagecore bullshit happy ending, otevřeně to shipují, kreslí na to fanarty včetně explicitních, ale bohužel, zatím to otevřeně nejde, protože, wow, vydávat BL v homofobním totalitním státu není lehký nikde. Morový doktor je mimochodem poměrně dobře hodnocený, možná proto, že na tom nedělá Gabreljanov, ale stejně jako pozdější série Majora Groma je to celý v Bubble appce placený rublama a krví, takže si to nikdy nepřečtete. Ze stejného důvodu tenhle článek není v tazích pro BL a romanci.
Svým způsobem je pravda, že Major Grom a Sergejův spin off jsou triumfem ruských BL tvůrců nad konzervativní komixovou tvorbou. Jednak proto, že se jim poměrně dlouhou dobu dařilo pod nálepkou fanservisu prodávat de facto BL. A to ve státu, kde je reprezentace LGBT osob v médiích zakázaná zákonem. Pravdou je, že nikdo ten zákon nebral vážně, takže docházelo k vtipným situacím, kdy první film některá ruská media kritizovala kvůli tomu, že je Sergej zcela zjevně gay. Zároveň jiná média obviňovala tvůrce z queerbaitingu, čímž se nám uzavírá kruh intelektuální diskuze, protože mezi slovy, která mohla být vyřčena, tohle byla skutečně slova.
Na svém vrcholu popularity byl Major Grom považován za první world wide ruský fandom a zároveň znak toho, že v Rusku nemusí být až tak špatně, protože mohlo něco takovýho vznikat. Serža svým charismatem a nekompromisní snahou o změnu společnosti přilákal spoustu čtenářů, kteří byli ochotní přehlédnout to, že i ve svém spin-offu je záporák. Někteří z nás zapomněli v té euforii hříchy své minulosti. V roce 2019 třeba existovaly na Majora Groma fanfikce, které začínaly věnováním Pussy Riot, protože autorka byla velkej sympatizér. První film tohle reflektoval a proto byl taky vrcholovou manifestací zmatené politiky komixu. Kritici se nikdy neshodli na tom, jestli ho interpretovat jako pro-kremlinskou policejní propagandu, nebo jestli se soustředit na postavu Razumovského, který by byl za jakýchkoliv jiných okolností hrdina místo Groma. Bohužel, z historie víme, že tahle manická epizoda nemohla pokračovat.
Začátek spoilerů z filmu
Viděla jsem, abyste vy nemuseli
Jak už jsem říkala, původní předloha The Game by se v současném Rusku točila blbě, takže hned od začátku produkce bylo jasné, že dojde k několika zásadním změnám. To by možná nebyla taková tragédie, protože i první díl je dost distancovaný od komixu - Serža specificky z něj vychází jako mnohem sympatičtější člověk. Taky Gabreljanova absolutně nikdo nepustí točit do Benátek, takže to, že je film ve výsledku horkou jehlou šitej klaunskej oblek, by vás nemělo překvapit. Už když prohlásili, že tam nebude jako záporák Razumovský, tak se lidem zvedalo obočí, ale to zdaleka nevystihuje, jak moc špatný to je.
První záporák je týpek s falešným německým přízvukem, kterej pošle do Petrohradu zákeřné drony, které berou dobrým
policajtům práci. Policajtům, kteří mají osm dětí a městský byt, takže kdyby se o ně stát nestaral, neměli by nic. Jo. Přesně tak. Pak se objeví druhý záporák, který na Groma nachystá sérii
her, jejichž vyřešením Grom může odvrátit teroristické útoky na nebohé obyvatele
Petrohradu. Z tohoto tajemného teroristy se vyklube Seržův přítel Oleg. Je tam sekvence,
ze které vyplývá, že Oleg chtěl vykopat Seržu z blázince, ale když se k němu
dostal, tak z něj už udělali psychiatři zeleninu, což je jedinej validní moment celýho filmu. Kdyby mě poslali do Sýrie a já po návratu zjistila, že můj
manžel slintá, tak taky vyhodím Petrohrad do vzduchu. Vlastně by mi k radikalizaci stačilo mnohem míň.
Bohužel se ukáže, že tohle je jen diverzní akce a Serža je ve skutečnosti mastermind za vším, co se děje. Po svém (naprosto nelogickém) osvobození se Serža se rozhodne nakopat Gromovi prdel a přidělá na ty drony z Aliexpresu automatickej navigační systém, který targetuje všechny, kteří mají nějakou konekci na sociálních sítích s Gromem. A ty drony si prostě tak lítají po Petrohradu a střílí do nebohých obyvatelů a zapalují věci. Ano. Tohle je věc, co se tam skutečně děje.
Grom je pochopitelně odhodlaný Seržu zastavit, ale nepodaří mu z něj vymlátit heslo k zastavení těch dronů, takže udělá jedinou chytrou věc za celej film - postne selfie se Seržou. Všechny drony se v tom okamžiku rozhodnou, že zastřelí Seržu, kterého z nějakého důvodu vyhodnotí jako důležitější cíl než Gromovu přítelkyni. Serža je zastřelenej. A to je konec filmu.
Ne, vážně ho zastřelili. Žádný potitulkový zmrtvýchvstání. Nic. Těch dalších třicet dílů Major Grom komixu? Celej Sergejův spin off? Milion crossoverů s komixama jako je Инок a Бесобой, kde se řeší Seržovo napojení na staré bohy? Ne. Off screen postřelení.
Grom následně prohlásí, že měl Razumovský pravdu a že Gromovo ego je až moc velký na to, aby setrval u policie (neříkejte mi, že jste si mysleli, že ta reklama na moskevským domě fakt něco znamená) a rezignuje. Další film je sice ohlášený, ale je předem oznámené, že jde o díl bez Razumovského a že nebude podle komixu. On vlastně Major Grom: The Game, není ani druhý díl, ale třetí. Protože v roce 2023 vyšel film Grom: Boyhood, což je prequel o Gromově otci, a to jak hrozně moc nikdo nedává mrd je zjevný už z toho, že ten film nikdo nenahrál na torrenty. Další filmy budou "podle toho jak si povede The Game a další film," což už teď znamená "špatně."
Konec spoilerů z komixu
Možná si říkáte, sakra, proč by někdo oddělal svou vlastní franšízu tahle? Narovinu, ono jim asi nic jiného nezbylo. Jednak Gabreljanov je fyzicky neschopný držet hubu a teď se pravděpodobně bojí svýho fotra. Další problém je, že Sergej Goroško, který hraje Raumovského, utekl v roce 2022 z Ruska, přičemž si jako zemi svého azylu vybral Izrael. Tím dokázal, že nejsem jediná s debilními nápady na cestování a karmickým dluhem fatálním i pro mé okolí. Jako bonus ho tam hitla slovanská expirace po pětadvaceti a celkem přibral. Takže je bohužel pravda, co se říká o twincích. Plap plap plap, get them pregnat, než jim je 25. Poslední dvě věty ignorujte. Na rovinu, sehnat někoho, kdo by alespoň vzdáleně zvládl ztvárnit charisma a feminní krásu komixového Sergeje a k tomu to byl velkej chlap, je prakticky nemožný. Takže s uznalým mručením salutuji Goroškovi za to, jak vypadal v prvním filmu a týmu jeho maskérů - kteří pravděpodobně taky opustili Rusko a proto to v novým filmu nešlo.
Kromě toho zjevně nebyla politická nálada vhodná k tomu, aby tvůrci pokračovali se psaním Razumovského jako sympatického teroristy. Dalo by se říct, že je to možná diverzní akce, která má zabít Bubble cinematic universe, aby se odvedla pozornost od toho, že Kay a Phobs si pořád vaří svůj BL komix, ale naděje je mrtvá. Major Grom: The Game není v žádném případě apolitický, ale upřímně - on nikdy nebyl. Je to naprosto otevřeně pro-policejní propaganda a nyní se pouze projevily následky původní politické ambivalence komixu. To, že je polovina LGBT produkce nucena pracovat na takovém projektu jen proto, aby měli prostor si psát svou tragickou BL side story, nemá ve výsledku na polovinu konzumentů dopad. Pokud sháníte námět na analýzu - vzestup, pád a vzestup ruského nacionalismu v komentářích pod trailerem Majora Groma (2020). A pokud ne na analýzu, tak aspoň na výplach žaludku.
Je mi líto, že jsem to neprohlédla už v roce 2021, ne-li v roce 2014. Díky Gabreljanovu populistickému zacházení s politikou komixu bylo jednoduché protlačit i první film jako médium prosazující ruskou kulturu a tradiční hodnoty, což se velice rychle stalo jeho primární interpretací. Všimli jste si v průběhu textu jemných náznaků kontroverzí v téhle celé záležitosti, nebo vás překvapí, že se většina fandomu do tří dnů po začátku války outnula jako full blown nácci? Spoustě lidem to pochopitelně zvedlo žaludek, protože v tom fandomu byli přesně z opačných důvodů. Ale tenhle zvrat by vlastně neměl být vůbec překvapivý, protože že vůbec nikdo zmíněnej v tomhle článku není decentní člověk. Teda na Goroška nemám žádnou špínu. Zatím.
Samozřejmě, že všechny liberální ideje, které lidé v komixu spatřovaly, byly pouze komerčně míněným lákadlem, pro natažení více čtenářů. Takhle funguje v podstatě všechen fanservis, obzvláště BL fanservis. Ve své podstatě tohle nepovažuji za neetický tah, protože tak jednoduše funguje marketing. Ale shlédnutí nového dílu v kontextu toho, že pochází ze státu, který v současnosti vede válku na území Ukrajiny, jsem si uvědomila, kolik kontroverzí byli fanoušci ochotní ignorovat pouze kvůli náznakům jejich vlastních ideálů v podtextu díla, zatím, co hlavní text byl vždycky velmi konzervativně laděný. Na rovinu, Major Grom má víc red flags než sovětská Moskva na prvního máje a asi by měl být ponaučením pro to, co se stane, pokud budete konzumovat nějaký obsah nekriticky.
Jak jsem říkala na začátku, nikdy nikdo nečetl Majora Groma kvůli Gromovi. To je pravda. Od samého začátku se základ fandomu přitáhl za Phobs, protože spousta lidí chtěla prostě jen číst komix kvůli její kresbě. Což je ironicky základ té tragédie, protože šlo o lidi, kteří ji znali nejen pro Silmarillion fanarty, ale i pro její WWII parodie. Neptejte se ženy na váhu, muže na příjem a fanoušků Majora Groma, co dělali v roce 2010. Phobsinu WWII tvorbu už na jejím DA nenajdete, protože v květnu 2022 si na to vzpomněla a běžela to v záchvatu paniky smazat, čímž dokazuje, že má alespoň nějakou sebereflexi. Je ironií života, že ve dvaceti kreslíte sexy Goebbelse a ve třiceti vám drží někdo z Kremlinu kvéra a u hlavy a nutí vás kreslit do vašeho komixu propagandu, protože jste byli kvůli příslibu psaní vlastního BL ochotní ignorovat politickou ambivalenci toho, co děláte. Skutečně žijeme ve společnosti.
Tenhle článek neměl mít v první řadě morální ponaučení. Svým způsobem nás všechny mlátí karma za selektivní vizi a přesvědčení, že pokud se budeme soustředit na to, co se nám líbí a ignorovat zbytek, tak se nic špatného nemůže stát. Pokud konzumujete něco nekriticky, tak se musíte připravit na to, že mezi vašimi spolustolovníky budou i naprostí kreténi. Přes všechny naděje, které se do Bubble vkládaly, je ruská LGBT kinematografie pořád Ejzenštejn v roce 1945 za Stalinovy peníze a pak nikdo. A když jsem se probírala haldama špíny, abych tohle napsala, tak jsem došla k závěru, že tohle ani nemohlo dopadnout jinak. Možná že tohle je důvod, proč se Bubble rozhodl svou nejpopulárnější franšízu prostě nuknout. Bylo by to jejich jediný morálně správný rozhodnutí.
Je Major Grom: The Game důstojnej odchod? Absolutně ne. Je to film, který se vyplatí vidět? Taky ne. A ještě k tomu mě teď zase trackuje BISka za VK login. Pokud si z tohohle máte něco vzít, tak se asi podívejte na Phobsina sexy Goebbelse, 10x se nadechněte a pak se naučte jeho jedenáct principů propagandy, abyste poznali, když se s váma snaží někdo vyjebat.
Možná si po tomhle všem začínáte říkat "Yo, Nagat, co jsi tam vlastně dělala ty?" "Proč znáš tyhle lidi?" "Proč jsi vždycky tam, kde se něco podobnýho děje?" a "Počkat..."
Skvělé otázky! Mám na ně naštěstí jednoduchou odpověď:
0 Komentáře:
Okomentovat
Jménem Nadgalaktické aliance gayfreaků a Temna (N.A.G.A.T.) děkuji všem komentujícím za příspěvek.